Norisinājusies konference "24th Nordic-Baltic meeting for Control of Organic Production"


Ziemeļvalstis un Baltijas valstis tiekas ikgadējā konference, kura šogad norisinājās Latvijā.

Rudens atnākšanu vairums lauksaimnieki sagaida ar lielu satraukumu. Kāda raža būs šogad? Liels notikums tas ir arī bioloģisko lauksaimniecību īpašniekiem, kuri ar katru gadu kļūst vairāk un produkti arvien pieprasītāki. Kā katru gadu, arī šogad Baltijas un Ziemeļvalstu nozares 33 profesionāļi sanāca kopā, lai aplūkotu jaunāko statistiku un apmainītos ar pieredzi bioloģiskās lauksaimniecības attīstības tendencēs un jauniem izaicinājumiem novērtēšanā.

Šogad viesus no Igaunijas, Latvijas, Zviedrijas, Somijas, Islandes un Lietuvas uzņēma bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmumu sertificētājs VSIA "Sertifikācijas un Testēšanas centrs". Starptautiskā konference “24rd Nordic-Baltic meeting for Control of Organic Production”norisinājās no 4. līdz 7. septembrim viesnīcā Baltvilla, Baltezerā. Konferences pirmajā dienā dalībvalstis iepazīstināja ar bioloģiskās lauksaimniecības statistikas rādītājiem un tendencēm, kā arī pirmo reizi valstis tika aicinātas prezentēt kādu savas valsts bioloģiski atzīta produkta veiksmes stāstu (un šo produktu degustēt). Pašmāju eksperti STCkā veiksmes stāstu novērtēja "Baltais EKO" piena produkciju, savukārt otra bioloģiskās lauksaimniecības sertifikācijas institūcija biedrība "Vides kvalitāte" lepojās ar "Ķelmēnu" rudzu maizi.


Konferences otrajā dienā dalībnieki devās apskatīt Latvijas bioloģiski sertificētos uzņēmumus ar mērķi iepazīties ar ražošanas un pārstrādes procesiem, dažādiem produkciju veidiem – augkopības, lopkopības produkciju un to pārstrādi, kā arī pārstrādes procesā iegūto blakusproduktu apsaimniekošanu – vermikomposta ražošanu. Tas tiek pārstrādāts kā bioloģiskais mēslojums produkcijas audzēšanai.


Otrā dienas daļa tika veltīta diskusijām starp dalībniekiem, kas izvērtās īpaši spraigas, jo ikviens vēlējās uzzināt citu valstu pārstāvju viedokli par tādām tēmām, kā elektroniskās tirdzniecības un kontroles sistēmas TRACES lietošana, produkcijas paraugu noņemšanas metodes laboratoriskajiem izmeklējumiem, trešo valstu importēto produktu sertifikācija u.c.


Viena no atziņām, kas ir būtiska bioloģiskās lauksaimniecības kontroles sistēmā iesaistītajām pusēm, ir operatīva informācijas apmaiņa starp uzraugošajām kompetentajām institūcijām, kontroles institūcijām, kā arī uzņēmējiem, kas eksportē un importē produkciju. Ņemot vērā produkcijas importu no trešajām valstīm, arvien svarīgāka loma ir dokumentu izsekojamības nodrošināšanai, tādejādi ir jāapgūst darbs ar jauniem rīkiem, piemēram, TRACES sistēmu.


Šādas konferences nozares profesionāļiem ir nepieciešamas, lai dalītos pieredzē ar citu valstu ekspertiem, uzzinātu jaunu informāciju par bioloģiskās lauksaimniecības attīstību konkrētajās valstīs, to likumdošanu un perspektīvām, lai bioloģiski sertificētās lauksaimniecības kļūtu arvien vairāk.


Dalībvalstis turpinot ilggadējo aizsākto tradīciju, izvēlējās nākamā gada konferences rīkotājvalsti. 2019. gadā konference norisināsies Igaunijā, kur dalībniekiem būs iespēja iepazīt Igaunijas bioloģiskās lauksaimniecības aktualitātes.